تبلیغات
من ایرانیم - آیا شورای همکاری خلیج فارس منحل می شود؟/ بحران سوریه یا اخوان المسلین ، عربستان چرا از قطر ناراحت است؟

آیا شورای همکاری خلیج فارس منحل می شود؟/ بحران سوریه یا اخوان المسلین ، عربستان چرا از قطر ناراحت است؟

بحران سوریه که کشورهای حاشیه خلیج فارس را کنار هم متحد کرده بود، حال بهانه ای شده است برای دور جدید تخاصمات دیپلماتیک میان این کشورها.

به گزارش رجانیوز، به دنبال علنی شدن اختلافات عربستان، امارات متحده عربی و بحرین با قطر و فراخوان سفرای این کشورها از دوحه گمانه زنی ها در باره انحلال شورای همکاری خلیج فارس که قطر عضو تاثیر گذار آن است، قوت گرفت.

ماجرا از آن جا آغاز شد که عربستان، امارات و بحرین سفرای خود را به بهانه حمایت قطر از جریان اخوان المسلمین و گروه الحوثی از دوحه  فراخواندند.

پس از این اقدام زمزمه هایی از سوی برخی کارشناسان و مقامات کشورهای عربی مبنی بر احتمال انحلال شورای همکاری خلیج فارس شنیده شد.

درچنین شرایطی مقام های برخی کشورهای منطقه نیز تلاش می کنند ، موضوع اختلافات قطر ، عربستان ، امارات و بحرین را بر سرنوشت شورای همکاری خلیج فارس بی تاثیر جلوه دهند.

به گزارش العالم، یک منبع مسوول با تکذیب انحلال شورای همکاری خلیج فارس در گفت و گو با پایگاه خبری "صدی البلد" گفت: این شورا به قوت خود باقی است و منحل نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد تصمیم گیری سه کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس برای فراخوانی سفرای خود از قطر، خارج از چارچوب تصمیم گیری های شورای همکاری خلیج فارس صورت گرفته و به خود این کشورها مربوط بود.

این منبع افزود: در نشست دیروز وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، اختلافات کشورهای عضو این شورا و نیز مواضع قطر در دفاع از اخوان المسلمین و سایر گروه های دیگر در حضور خالد العطیه وزیر خارجه قطر بررسی شد و عمان و کویت برای حفظ اتحاد و همبستگی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از صدور بیانیه تند علیه قطر خودداری کردند.

وی افزود: کشور عمان با همه کشورها دیپلماسی نرم اتخاذ می کند و قصد برخورد با کسی را ندارد و کویت هم سعی می کند اختلافات میان کشورها را برطرف کرده و بین آنها صلح و آشتی برقرار و مصر و قطر را نیز به هم نزدیک کند.

این منبع گفت: وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در پایان نشست اخیر خود علیه هیچ یک از اعضا قطعنامه صادر نکرد و همین امر باعث شد عربستان، امارات و بحرین بر اساس سیاست های خود عمل کنند و بی آن که منتظر تصمیم این شورا بمانند سفرای خود را از قطر فرا خواندند.

وی همچنین پیش بینی کرد در صورتی که قطر از مواضع غیردوستانه خود در قبال سایر کشورها دست بردارد نشستی فوق العاده میان وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای بررسی اتفاق اخیر برگزار شود.

او همچنین به اختلاف عمان با عربستان اشاره و خاطرنشان کرد عربستان در نشست شورا در اکتبر سال گذشته به تغییر نام شورای همکاری خلیج فارس به "اتحادیه کشورهای خلیج فارس" مبادرت کرد اما این موضوع از طرف عمان به شدت رد شد و اکنون پرونده این مساله بسته شده ولی این امکان هست که در شرایط کنونی این قضیه یک بار دیگر مطرح شود.

کشورهای عربستان، بحرین و امارات، به عنوان سه عضو شورای همکاری خلیج فارس، روز چهارشنبه (14 اسفند ماه) سفرای خود را به دنبال اختلاف نظر با قطر٬ دیگر عضو این شورا، از دوحه فراخواندند.

این کشورها دلیل این اقدام بی سابقه و علنی کردن اختلافات خویش با قطر را عمل نکردن دوحه به توافقنامه میان کشورهای عربی خلیج فارس دباره عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر عنوان کردند.

چنددستگی میان اعراب

پیش از این رجانیوز در گزارشی (+) با اشاره به تغییر سیاست کشورهای عربی در قبال بجران سوریه از تضعیف اتحادیه عرب و شورای همکاری فارس در آینده نزدیک خبر داده بود.

در بخشی از این گزارش آمده با اشاره به اینکه شکاف کشورهای عربی در مواجهه با بحران سوریه عمق بیشتری پیدا کرده است، آمده است: اتحادیه عرب که زمانی تقریبا به صورت یکپارچه مخالف حکومت اسد بود و حتی کرسی سوریه در این اتحادیه را در اختیار مخالفان قرار داد در حال حاضر به سه گروه تقسیم شده است.

گروه اول شامل کشورهای عربستان سعودی، قطر، کویت، امارات و ... که از مخالفان اصلی حکومت بشار اسد به حساب می آیند . با توجه به مواضع اخیر کشورهایی چون امارات و قطر و علنی شدن اختلاف این کشورها با عربستان به نظر می رسد در آینده مرجعیت عربستان سعودی در این گروه تضعیف شود.

گروه دوم شامل کشورهایی که نه در زمره مخالفان اسد و نه در زمره موافقان اسد قرار دارند. اردن ، یمن، مصر، عمان، لیبی الجزایر از جمله کشورهای اتحادیه عرب هستند که در این گروه قرار می گیرند.

گروه سوم نیز کشورهای موافق بشار اسد که شامل کشورهایی چون عراق و لبنان و تونس و سودان می شود.

با این حال به نظر می رسد با ادامه پیشروی ارتش سوریه در مناطق اشغال شده توسط تروریستها و ثبیت موقعیت دیپلماتیک و سیاسی این کشور در کنار تعدیل سیاست های کشورهای عربی با حکومت اسد، اختلافات سیاسی موجود در میان کشورهای عربی بیشتر شود.

[ شنبه 17 اسفند 1392 ] [ 01:01 ب.ظ ] [ محمدعلی سرخیلی ]